Drodzy Uczniowie klas ósmych i Szanowni Rodzice!

Przed Wami bardzo ważna decyzja: wybór szkoły średniej. Liceum to bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Zdobywa on tak bardzo potrzebną wiedzę o otaczającym go świecie, ale również zadaje sobie pytania: „kim właściwie jestem, a kim chciałbym być w przyszłości?”. Nawiązują się relacje, które często trwają całe życie, kształtują poglądy. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, jaką placówkę wybrać i wciąż szukacie, zapraszam serdecznie do przeczytania mojego artykułu i spędzenia kilku chwil ze mną i uczniami.

Odsłona pierwsza: „tak to się wszystko zaczęło”.

Początek sierpnia środek lata. Wybieram się do szkoły na Mińskiej na rozmowę kwalifikacyjną. Idę ulicą Łomżyńską i zauważam, że placówka położona jest w pięknym otoczeniu. Myśl : „bardzo chciałabym tu pracować!”. Wchodzę do budynku, trwa remont, czekam cierpliwie na korytarzu. Rozmowa z Panią Dyrektor: długa, bardzo życzliwa, ale przede wszystkim rzeczowa. Ze szkoły wychodzę zadowolona, bo wiem, że jest dobrze! Kilka dni niepewności i wiadomość: zostałam WYBRANA! Dziś śmiało mogę napisać, że ten dzień okazał się jednym z najważniejszych w moim życiu!

Odsłona druga: spotkanie z nową noblistką.

Już jesień, listopad. Ja i moi uczniowie zdążyliśmy się już troszkę poznać. Właśnie świat obiegła wiadomość, że kolejna Polka, Olga Tokarczuk, otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Z tej właśnie okazji Uniwersytet im. A. Mickiewicza organizuje ” Wielkie Czytanie ” fragmentów Jej utworów. Wybieram się na tę imprezę z moimi humanistami.  Kierujemy swe kroki do auli Lubrańskiego, która zawsze będzie mi się kojarzyć z Międzynarodowym Listopadem Poetyckim. Ruch duży, młodzież wchodzi i wychodzi, sporo studentów, ale i uczniowie szkół średnich. Słuchamy fragmentów powieści, które napisała O. Tokarczuk, możemy także posłuchać muzyki – to student Akademii Muzycznej pięknie gra jazz na fortepianie. Ciekawym pomysłem jest wyświetlanie fragmentów tekstu na dużej interaktywnej tablicy i zaproszenie zebranych do zabawy – wszyscy obecni odczytują go wspólnie na głos. Myślę, że to wyjście pozostanie uczniom długo w pamięci.

Odsłona trzecia: nietypowa Wigilia.

Od kilku dni jestem chora, prawie straciłam głos. Za parę dni Wigilia. Trochę żałuję, że tyle spraw w szkole mnie ominie : kiermasz świąteczny, Wigilia nauczycielska i klasowa. Myślę o moich uczniach, pewnie teraz dzielą się opłatkiem…Nagle telefon – to uczniowie z klasy 1 SP zadzwonili, aby złożyć mi życzenia! Kiedy ja przekazuję im pozdrowienia, uciszają się wzajemnie, aby usłyszeć, co mówię. Wcześniej mój Kolega przesyła mi zdjęcie z kiermaszu świątecznego, by mnie trochę rozweselić (ma na głowie meksykańskie sombrero !). Nie tylko nauka, ale i zabawa, trochę uśmiechu, radości. I Prawdziwa Wspólnota!!!

Odsłona czwarta – dzień jak co dzień.

Zwykły dzień nauki, czwartek, godzina 14. Właśnie o tej porze odbywają się „nasze” zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego z j. polskiego. Chociaż to dopiero klasa pierwsza, uczniowie chętnie w nich uczestniczą, jedni „od przypadku do przypadku”, inni bardziej regularnie, ale mam też swoich „wiernych fanów”. Jak zwykle włączam komputer, bo chcę wybrać jakiś ciekawy temat do omówienia. Na twarzach młodych ludzi widać już zmęczenie (pewnie niektórzy z nich musieli wstać o piątej, aby być w szkole o siódmej), ale i zaciekawienie. Pokazuję im obrazy, interpretują , dyskutują, zastanawiają się. Po zajęciach słyszę: ” o bardzo ciekawe, dziękujemy, Pani Profesor!” Wiem, że BYŁO WARTO!

Odsłona piąta – projekt .

Dziś nietypowy dzień. Wraz z jedną z klas licealnych na zajęcia w ramach projektu ODN i Filmoteki Szkolnej. Spotkanie bardzo przydatne, pozwala uczniom na utrwalenie pojęć: adaptacja i ekranizacja. Po części teoretycznej zadania do opracowania  w grupach, młodzież świetnie się bawi, ale także i uczy. Jest też zadanie dla grupy obecnych na spotkaniu nauczycieli. Gdy zajęcia dobiegają końca, organizatorki serdecznie zapraszają wszystkich na kolejne zajęcia. Na pewno skorzystamy!

Odsłona szósta – wirus pandemia – ale się nie poddamy!

Koniec marca, z powodu epidemii szkoły są zamknięte. Zadania do opracowania przesyłane przez maile, z licealistami kontakt przez media społecznościowe. Niepewność – jak to ma wyglądać dalej ? Czy w tym roku szkolnym wrócimy jeszcze do szkoły? Dyrekcja podejmuje decyzję, że będą dla uczniów lekcje online. Obawa – czy sobie z tym poradzę ? Koleżanka pomaga mi zainstalować platformę na moim komputerze { znów działa poczucie wspólnoty ! } . W poniedziałek już pierwsza lekcja z klasą siódmą, wypada świetnie. Wiadomość od Pani Dyrektor – ” dziękuję ! ” Dzwonimy do siebie, okazuje się, że z nauczaniem online poradziliśmy sobie świetnie, chociaż było to dla nas nie lada wyzwanie!

Szanowni Odbiorcy, dziękuję bardzo, że poświęciliście czas na przeczytanie tego artykułu. Drogi ósmoklasisto, jeśli chcesz być taktowany podmiotowo, szanowany, wyposażony w solidną wiedzę, ale nie zestresowany nadmiernymi wymaganiami, jeśli pragniesz uczyć się w komfortowych warunkach, zyskać prawdziwych Przyjaciół, którym, podobnie jak Tobie, bliskie są chrześcijańskie wartości i mieć możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań – słowem, jeśli chcesz przeżyć Wielką Przygodę na Mińskiej, to serdecznie zapraszamy Cię do naszej szkoły! Czekamy na Was!!!

Polonistka w liceum im. A. Hlonda

Ewa Piotrowska.