…aby wychowywać do życia
W piątek 22 listopada w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej uroczyście obchodziliśmy XX-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej KSW nr 1 im. bł. Natalii Tułasiewicz i V-lecie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego KSW im. kard. August Hlonda mieszczące się przy ul. Mińskiej 32 w Poznaniu i było to zwieńczenie całorocznych wydarzeń edukacyjnych. Wykład Jolanty Dobrzyńskiej na temat „Polska szkoła w europejskim obszarze edukacji” oraz wkłady dotyczące nauczania i wzorców osobowych Patronów szkół (ks. Bogusław Kozioł TChr, ks. prof. Jacek Hadryś, Natalia Tułasiewicz-Wala) cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo też ich treść odpowiadała na zapotrzebowanie środowiska. Jolanta Dobrzyńska w wielkim skrócie przedstawiła w jaki sposób UE realizuje swój cel: edukacyjną unifikację Europy, wskazała ścieżki, którymi ten plan jest realizowany i podkreśliła konieczność społecznej obrony polskiej edukacji.
Mamy głębokie przekonanie, że potrzeba istnienia szkół katolickich rodzi się z egzystencjalnego głodu wartości, z konieczności poszukiwania trwałej podstawy dla życia człowieka, społeczności, narodu… Jedynie Ewangelia może stanowić trwałą księgą praw dla świata, dla każdego człowieka.
Niezwykłym przykładem osobistego przyjęcia tej nauki jest droga życiowa obojga Patronów szkół: Natalii Tałasiewicz i Augusta Hlonda. Oboje, mimo różnych sytuacji życiowych, dążyli do osobistej świętości; przykazanie miłości realizowali w służbie Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie. Tak rozumieli sens własnej egzystencji.
Mamy świadomość, że ani dom, ani szkoła nie dadzą dziecku wszystkiego. Chodzi o to, żeby nauczyło się samodzielnie odróżniać dobro od zła i słuchać własnego sumienia, aby umiało przewidywać, które drogi prowadzą do rozwoju i szczęścia.
Temu celowi staramy się podporządkowywać naszą codzienną pracę.
Barbara Ziółkowska
Dyrektor