Dnia 20 lutego uczniowie klasy 1 LO (po SP) wraz z polonistką, panią E. Piotrowską udali się do Zespołu Szkół Budowlanych, aby uczestniczyć w ciekawych zajęciach „Od tablicy do reklamy. Jak tworzyć hasła i wizualizacje, które przechodzą do historii”. Był to projekt, zajęcia poruszały zagadnienia z takich przedmiotów, jak język polski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o kulturze, historia i plastyka. Spotkanie zorganizowała Filmoteka Szkolna, z którą od dawna współpracuje ODN w Poznaniu. Zajęcia rozpoczęły się krótką „rozgrzewką” – zabawą w „skojarzenia”. Następnie mieliśmy okazję obejrzenia filmu „Krótka historia jednej tablicy”, który mówił o znaczeniu słowa „solidarność” i roli, jaką odrywają w naszym życiu symbole i znaki. Dalsza część zajęć to tworzenie własnej reklamy. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, ich liderzy losowali grupę wiekową, do której reklama ma być skierowana. Swoje dokonania prezentowali na forum. Jedna z moich grup miała za zadanie opracowanie reklamy dla osób w przedziale wiekowym 35 – 45 lat. Okazało się, że doskonale wiedzą, jakie są radości, marzenia i problemy pokolenia ich rodziców! Uczniowie wyszli z zajęć zadowoleni, w ich trakcie dobrze się bawili, choć na pewno nie przypominały one zwykłej lekcji. Uświadomili sobie, że zawsze warto łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a współpraca z grupach pozwoliła im zbliżyć się do siebie i jeszcze lepiej poznać. Zajęcia organizowane przez Filmotekę Szkolną polecam wszystkim!

Ewa Piotrowska, polonistka