Lekcja muzealna. Literatura i sztuka romantyzmu w klasie 2 liceum

Co mają ze sobą wspólnego literatura i sztuka romantyzmu i burza morska? Okazuje się, że bardzo wiele! Dnia 27 stycznia 2023 klasa 2a liceum udała się do Muzeum Narodowego, aby przeżyć przygodę z dziełami malarskimi epoki romantyzmu. W progach świątyni sztuki powitała nas zawsze uśmiechnięta i profesjonalnie przygotowana Pani przewodnik, Kinga Sibilska. Na wstępie klasa otrzymała zadanie zinterpretowania pięknego obrazu, który ukazywał burzę na morzu. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem, gdyż kilka godzin wcześniej, na lekcji języka polskiego, omówiliśmy sonet „Burza” A. Mickiewicza! Wspaniały przykład obrazujący korespondencję sztuk!

W dalszej części zajęć uczniowie dowiedzieli się, że harfa oznacza nadzieję, motywy orientalne były bardzo charakterystyczne dla epoki romantyzmu, a nasz wieszcz, A. Mickiewicz, bardzo cenił twórczość F. Chopina i chętnie się z Nim spotykał. Wielką ciekawostką była wiadomość, że popularny malarz A. Orłowski, którego autoportret mieliśmy okazję podziwiać, jest wspominany przez Telimenę w trzeciej księdze „Pana Tadeusza”! To także wspaniały przykład na uzupełnianie się z sobą malarstwa i literatury! Pani przewodnik parę słów poświęciła również fascynacji romantyków kulturą i sztuką Włoch, zwłaszcza renesansową. Wyposażeni w nową wiedzę uczniowie z radością udali się na zasłużony zimowy wypoczynek. Życzymy udanej zabawy i ciekawych przeżyć, do zobaczenia!

Polonistka i wychowawczyni klasy 2a liceum,
Ewa Piotrowska.