Zawierzenie Maryi Wspólnoty Szkolnej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców

6 marca: Rozpoczęcie okresu 33-dniowego okresu zawierzenia

8 kwietnia: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – Wcielenie Jezusa Chrystusa – Dzień Świętości Życia – zawierzenie się Maryi całej wspólnoty szkolnej oraz poszczególnych rodzin podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela, ul. Trzemeszeńska 20

Dlaczego zawierzamy się Maryi?

W skrócie: Czynimy i w szkole i w domu wiele wysiłków, abyśmy wszyscy: nasze dzieci, rodziny, cała wspólnota szkolna wzrastali w miłości do Boga, Kościoła i każdego bliźniego. Na co dzień, nierzadko się jednak potykamy. Mimo dobrych intencji, wiele się nam nie udaje. Jednocześnie, sytuacja na świecie, w Polsce, a nawet w Kościele nie napawa optymizmem. Wizję takiego kryzysu ujrzał św. Ks. Jan Bosko: okręt symbolizujący Kościół ledwo dający sobie radę z szalejącym szkwałem i nieustannie bombardowany przez wrogie okręty został uratowany, gdy papież zakotwiczył go przy dwóch kolumnach, które wyłoniły się z wody. Widniały na nich Najświętszy Sakrament i figura Matki Bożej.

To co odnosi się do Kościoła, odnosi się też do rodziny. Chcemy zatem skryć się pod płaszczem Maryi, ponieważ to Ona jest środkiem pewnym, drogą prostą i niepokalaną, by dojść do Chrystusa i znaleźć Go niezawodnie.

Więcej o wizji św. Ks. Bosko:

https://pl.aleteia.org/2022/01/31/wizja-ks-jana-bosko-kosciol-bedzie-przezywal-ciezkie-chwile-ale-te-dwie-kolumny-go-uratuja/

Jak przebiega zawierzenie?

Codziennie podczas modlitwy ks. Piotr lub ks. Marek podadzą główną myśli zbliżającą nas do poznania Maryi i zawierzenia Jej swojego życia. Z tą myślą dzieci i młodzież wrócą do swoich domów, gdzie wspólnie z rodzicami będą mogli lepiej poznać Maryję i przygotować się do zawierzenia jej swojego życia. Pomogą w tym książki dostępne w wersji dziecięcej, młodzieżowej i dla dorosłych. Będzie można je zakupić w pierwszym tygodniu po zakończeniu ferii.  Młodzież będzie mogła dodatkowo skorzystać z aplikacji na smartfony.

Kiedy zaczynamy?

Okres przygotowania się do zawierzenia Maryi trwa 33 dni. Rozpoczyna się 6 marca, a kończy 8 kwietnia. Na ten dzień przypada w tym roku święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, czyli jednocześnie święto Wcielenia Jezusa Chrystusa. Jest to też Dzień Świętości Życia. W tym dniu nastąpi uroczysty akt zawierzenia Maryi całej wspólnoty szkolnej KSW oraz każdej pragnącej tego rodziny / osoby. Okres przygotowania poprzedzą spotkania formacyjne, które odbędą się 27-29 lutego w trakcie zwyczajowych godzin szkolnych. Przeprowadzą je wolontariusze fundacji Tota Tua dla trzech grup wiekowych: klasy 1-4 SP, 5-8 SP, 1-4 LO. W czwartek 29 lutego odbędzie się Msza Święta w intencji owocnego przygotowania do zawierzenia Maryi.

Jak jeszcze przygotować się do zawierzenia?

Przede wszystkim należy wzbudzić w sobie przekonanie, że Bóg może bardzo konkretnie oddziaływać na ludzkie losy poprzez Maryję i podjąć konkretną, jasną decyzję: TAK, chcę osiągnąć zbawienie oraz TAK, chcę żyć lepiej tu i teraz. Konkretnym działaniem związanym z tą decyzją, będzie codzienne, rodzinne czytanie fragmentu książki (lub treści udostępnionej w aplikacji) i odmówienie modlitwy przeznaczonych na dany dzień przygotowania do zawierzenia. Nie zostawiaj dzieci samych! Dopełnieniem działań na terenie szkoły jest praca w domu, w dni powszednie i w weekendy. Konieczne jest też dokonanie formalnego aktu zawierzenia podczas uroczystej Eucharystii 8 kwietnia.

Książki towarzyszące zawierzeniu Maryi można będzie nabyć 27 i 28 lutego w szkole lub w sekretariacie i u wychowawcy. Koszt każdej książki (dla młodszych dzieci, dla młodzieży, dla rodziców) nie jest ustalony odgórnie. Sugerowana przez fundację Tota Tua suma to 33zł. 1 zł. na dzień.  Całość podarowanej sumy zostanie wykorzystana na realizację misji fundacji.

Aby wyprosić łaskę szczególnej interwencji Jezusa i Maryi w trakcie okresu przygotowania do zawierzenia, Rada Rodziców zamówi Msze Święte za każdą klasę z osobna. Zostaną one odprawione przez księży Chrystusowców. Byłoby jednak szczególnie korzystne i pożyteczne, aby zamówić Mszę Świętą w intencji owocnego przeżycia okresu przygotowania do zawierzenia Maryi Twojej rodziny. Jeśli w Twojej parafii trudno będzie o wolną intencję przed 6 marca, zgłoś się do sekretariatu szkoły. Pomożemy pozyskać intencję mszalną u księży Chrystusowców.

Przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej

Zastępca przewodniczącego Rady Rodziców Liceum

Mateusz Marszał