W dniu 19 VI 2026 radośni uczestnicy spaceru krajoznawczego zastanawiali się nad teraźniejszością i przeszłością poznańskiego Starego Miasta (Berdychowo, Chwaliszewo, Stary Rynek). Przeszliśmy przez Mosty Berdychowskie z 2025 roku nad kanałem Ulgi (do którego wpływa Cybina) i Wartą, ominęliśmy dawną Gazownię Miejską i doszliśmy do Placu Bernardyńskiego. Ksiądz Piotr opowiadał historie odwiedzanych kościołów, a wychowawca klasy drugiej licealnej – historie mijanych budynków i ciekawych pomników: poznańskie koziołki z brązu (rok 2002) zaprojektował Robert Sobociński, pomnik króla Przemysła II na koniu odsłonięto w zeszłym tygodniu (król Polski w rzeczywistości władał tylko Wielkopolską i Pomorzem Gdańskim), barokowy kościół św. Antoniego odzyskał wieże dopiero w czasie NSZZ „Solidarność” (rok 1982), barokowe sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa zbudowano w 1704 roku na pamiątkę wydarzenia z 1399 roku (historię trzech hostii przypomniał nasz opiekun duchowy), itd. Potem również na Placu Kolegiackim i w Muzeum Sztuk Użytkowych (dawnych i współczesnych). Na spacerze spotkali się przedstawiciele trzech pokoleń, których łączy ta sama religia i to samo miasto (także lody i sorbety) oraz zamiłowanie do ciekawych wycieczek.
